چه كنيم تا خشمگين نشويم؟

در هنگام بر انگيختگي، از برداشت منفي و قضاوت عجولانه پرهيز كنيم.

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز- شهداي انقلاب ، مسوول سلامت روان اين مركز در جمع كاركنان كارخانه سيمان، خشم را يك هيجان طبيعي كه همه افراد كم و بيش آن را تجربه مي كنند تعريف كرد و گفت: ابراز خشم،  فرد را در برابر دفاع و احقاق حق كمك مي كند، ولي در صورت بروز خشم به شيوه اي نادرست، روابط فرد را با ديگران خراب كرده، و روان فرد را بيمار مي كند .

" ندا محمدي" خشم و پرخاشگري را متفاوت از يكديگر دانست، و پرخاشگري را نوعي رفتار تدافعي عنوان كرد كه بدليل كنترل نشدن خشم ، بروز مي كند .

 

 

وي پرخاشگري را در دو حالت كلامي و غير كلامي  عنوان كرد و افزود: در حالت كلامي با توهين و بلند كردن صدا همراه است، در حالي كه در غير كلامي با كتك كاري، شكستن وسايل و هل دادن اين امر پديدار مي شود.

مسوول سلامت روان مركز بهداشت شهداي انقلاب، چرخه خشم را، يك رويداد يا اتفاق برانگيزاننده با نگرش منفي برشمرد و ادامه داد: اين بر انگيختگي مي تواند، بدليل يك اتفاق بيروني يا يادآوري خاطرات غم انگيز باشد، و ارزيابي منفي و برداشت نادرست از آن رويداد،  باعث بروز علائم و نشانه هايي از خشم مي كند، و در صورت عدم كنترل، به پرخاشگري منتهي مي شود .

"محمدي" مديريت خشم را با توجه به دو عامل برانگيختگي بدني و افكار منفي حايز اهميت دانست و گفت: اگر بتوانيد از ميزان برانگيختگي بدنتان كم كنيد، وارد مرحله خشم نخواهيد شد.

 

 

او براي كم كردن ميزان برانگيختگي، انجام تنفس شكمي را توصيه كرد و گفت: اين امر به آرام شدن فرد كمك مي كند، بدين صورت كه يك دست را روي شكم و دست ديگر را روي سينه گذاشته، و به گونه اي نفس بكشيد كه فقط شكم بالا و پايين برود، كه ابتدا با 3 شماره نفس را از بيني بگيرد، 2 شماره مكث كنيد و با 5 شماره به آرامي از راه دهان نفس را خارج كنيد.

اين كارشناس سلامت روان، از ديگر راه هاي كم كردن برانگيختگي را، منحرف كردن توجه، ترك محيط، نوشيدن آب و صحبت كردن با يك دوست نام برد و ادامه داد: جزء ديگر چرخه خشم، افكار منفي است كه بايستي آن را  شناسايي و با افكار مثبت جايگزين كرد. .

لازم به توضيح است، اين برنامه به همت واحد سلامت روان مركز بهداشت شهداي انقلاب، براي بيش از 50 نفر از كاركنان كارخانه سيمان برگزار شد.

 

پایان خبر

تاریخ
1397/03/31
تعداد بازدید:
50